Plugin Yoast SEO pro WordPress

  Návody

Yoast SEO je jedním z nejrobustnějších a nejpopulárnějších SEO pluginů pro WordPress, který pomáhá optimalizovat webové stránky pro vyhledávače. Je navržen tak, aby byl přístupný i pro ty, kteří nejsou odborníky na SEO, ale zároveň poskytuje pokročilé nástroje a funkce pro zkušené uživatele a profesionály v SEO.

Instalace a aktivace pluginu Yoast SEO

Instalace pluginu Yoast SEO je podobná instalaci jakéhokoli jiného pluginu pro WordPress.

 1. Přihlaste se do svého WordPress administrátorského panelu.
 2. V levém menu klikněte na „Pluginy“ a poté na „Přidat nový“.
 3. Do vyhledávacího pole zadejte „Yoast SEO“.
 4. Klikněte na tlačítko „Instalovat“ vedle pluginu Yoast SEO.
 5. Po instalaci klikněte na tlačítko „Aktivovat“.

Konfigurační průvodce Yoast SEO

Po aktivaci pluginu Yoast SEO byste měli vidět novou položku v menu s názvem „SEO“. Klikněte na tuto položku a pak na „Obecné“. Zde najdete možnost „Konfigurační průvodce“.

Konfigurační průvodce vás provede základním nastavením pluginu a pomůže vám nastavit nejdůležitější aspekty SEO, jako jsou:

 • Základní nastavení webu: Zde můžete nastavit, zda je váš web live nebo pod výstavbou.
 • Typ webu: Zvolte, jaký typ webu provozujete (blog, e-shop, zpravodajský web, atd.).
 • Vizibilita vyhledávačů: Nastavte, zda chcete, aby vyhledávače indexovaly vaše příspěvky a stránky.
 • Nastavení URL: Zde můžete nastavit strukturu svých URL.
 • Sociální profily: Zde můžete přidat odkazy na své sociální profily.

Práce s nástrojem pro analýzu obsahu

Yoast SEO poskytuje užitečný nástroj pro analýzu obsahu, který vám pomůže optimalizovat vaše příspěvky a stránky pro vyhledávače.

Tento box je rozdělen do několika záložek

 • SEO záložka: Zde můžete nastavit klíčové slovo, na které chcete optimalizovat váš příspěvek, a Yoast SEO analyzuje, jak dobře je váš obsah pro toto klíčové slovo optimalizován.
 • Čitelnost záložka: Yoast SEO zde hodnotí, jak dobře je váš obsah čitelný pro návštěvníky a dává návrhy na zlepšení. Yoast a vyhledávače preferují obsah, který používá aktivní slovesa, rozděluje text do podnadpisů a drží odstavce a věty krátké.
 • Sociální záložka: Zde můžete ručně nastavit, jak bude váš obsah vypadat, když bude sdílen na Facebooku nebo Twitteru. Většinou tuto informaci nemusíte pro každý příspěvek ručně nastavovat, protože Yoast ji automaticky generuje na základě vašeho SEO titulu a úvodního obrázku vašeho obsahu.
 • Záložka Schema: Schema tab je novým přírůstkem do Yoast SEO a je navržen tak, aby pomohl vyhledávačům lépe pochopit váš obsah. Například můžete vyhledávačům říct, jaký typ stránky jste vytvořili, například zda jde o běžný příspěvek, stránku O nás, stránku Pokladna a další.

Vytvoření XML sitemap

Yoast SEO vám může pomoci automaticky generovat XML sitemap, kterou můžete odeslat vyhledávačům. Plugin Yoast SEO automaticky generuje XML sitemapy pro váš web, takže byste neměli potřebovat provádět žádné další kroky k jejímu vytvoření.

Chcete-li zobrazit svou XML sitemapu, přejděte do svého webového prohlížeče a zadejte adresu URL svého webu následovanou /sitemap_index.xml (například www.domana.tld/sitemap_index.xml).

Zobrazenu XML sitemapu můžete poté odeslat do Google Search Console nebo do jiných nástrojů pro webové správce pro sledování vašeho webu.

Práce s funkcí sociálních médií

Yoast SEO má záložku „Sociální sítě“, kde můžete ručně konfigurovat, jak bude váš obsah vypadat, když se sdílí na Facebook, Twitter a Pinterest.

Yoast SEO – nastavení sociálních sítí.

Ve většině případů nemusíte tuto informaci pro každý příspěvek ručně přidávat, protože Yoast ji automaticky generuje na základě následujících kritérií:

 1. SEO název: Yoast používá SEO název, který jste zadali do SEO meta boxu, jako název, který se zobrazí, když se váš příspěvek sdílí na sociálních médiích.
 2. Hlavní obrázek obsahu: Yoast také používá hlavní obrázek vašeho příspěvku jako obrázek, který se zobrazí, když se váš příspěvek sdílí na sociálních médiích.

Pokud chcete přepsat tyto výchozí nastavení, můžete to udělat v záložce „Sociální sítě“ pro každý konkrétní příspěvek. Například můžete nastavit jiný název, popis nebo obrázek, který se zobrazí, když se váš příspěvek sdílí na Facebooku nebo Twitteru.

Vezměte prosím na vědomí, že pro odemčení náhledů sociálních sítí budete potřebovat Yoast Premium​​.

Práce s pokročilými funkcemi Yoast SEO

Na hlavní stránce Dashboardu Yoast SEO budete upozorněni na případné problémy se SEO na vašem webu. Yoast vám poskytne pokyny, jak tyto problémy vyřešit.

V záložce „Funkce“ můžete povolit nebo zakázat specifické funkce Yoast SEO. Například pokud nepovažujete analýzu čitelnosti v meta boxu.

Yoast SEO poskytuje integraci s Google Search Console, která umožňuje přímý přístup k některým funkcím Google Search Console přímo z WordPressu. To znamená, že můžete sledovat a spravovat svůj web v Google Search Console bez nutnosti opustit svůj WordPress dashboard.

Google Search Console je nástroj od Googlu, který webmasterům pomáhá monitorovat a spravovat jejich webové stránky. Pomocí tohoto nástroje můžete sledovat, jak se váš web prezentuje ve výsledcích vyhledávání Google, identifikovat potenciální problémy se stránkou a dozvědět se, jak tyto problémy vyřešit.

 1. Nejprve se ujistěte, že máte účet Google Search Console. Pokud ne, budete muset jeden vytvořit.
 2. V nastaveních Yoast SEO najděte sekci Google Search Console.
 3. Budete muset autorizovat Yoast SEO k přístupu k vašemu účtu Google Search Console. To obvykle vyžaduje zadání autorizačního kódu.
 4. Po autorizaci by mělo být možné vidět data z Google Search Console přímo v dashboardu Yoast SEO.

Závěr

Shrnutí, Yoast SEO je komplexní SEO nástroj, který vám může pomoci maximalizovat viditelnost vašeho webu ve vyhledávačích a zvýšit jeho provoz. Bez ohledu na to, zda jste začátečník nebo zkušený SEO profesionál, Yoast SEO nabízí silné funkce a flexibilitu, které potřebujete k optimalizaci vašeho webu.

Napiš komentář