Total Commander – pomalá rychlost nahrávání dat na server přes FTP

  Chyby a problémy

Total Commander používám pro připojení přes FTP na webhosting už přes 15 let. Jeho koncept totiž vychází z Norton Commander, na který jsem si zvykl v dobách MS-DOS. Přesto teprve nedávno jsem zjistil zásadní informaci, a to že umí nahrávat data na webhosting daleko rychleji s menší úpravou konfiguračního souboru.

Vrtalo mi hlavou proč, když nahrávám data na wedos disk (úložiště zdarma k webhostingu Wedos NoLimit), tak se rychlost pohybuje ve stovkách kBs. Bral jsem to automaticky jako nějaké omezení ze strany Wedos, i když je to nesmysl (asi zvyk z dávných dob, kdy se všechno nějak limitovalo). Například zálohování WordPress (webhosting – wedos disk) zvládne přitom plugin za chvíli přitom se jedná o jednotky desítek megabajtů dat.

Nedávno jsem potřeboval pro klienta nahrát něco přes 10 GB dat právě na wedos disk. Ten měl zřízenou 100 GB verzi. Řekl jsem mu že to tak půl dne potrvá, protože je tam omezení rychlosti. Řekl mi že to je nesmysl a chyba bude u mě. No musel jsem uznat, že to pomalé FTP mám všude a možná je čas podívat se tomu na zoubek.

Takováto rychlost FTP rozhodně není nic dostačujícího.

Jak zvýšit rychlost FTP u Total Commander

Popravdě stačilo chvilka Googlení na anglických webech a zjistil jsem, že problémem je ve velikosti nahrávaného bloku dat, který je z historických důvodů nastaven na 512 bajtů, tedy pro pomalá internetová spojení. Total Commander tak postupně nahrává data po blocích o velikosti 512 bajtů a to přenosy zdržuje. Dnes už je běžné že doma máte 10 Mbps linku a tak si můžete dovolit nahrávat větší bloky dat. Optimální hodnota je 32768 bajtů. Větší nezkoušejte.

Jak zvednout hodnotu upload block size a zvýšit tak rychlost nahrávání dat přes FTP?

Klikněte v Total Commander na Konfigurace a z menu vyberte Přímá úprava konfiguračních souborů.

Otevřou se vám 2 soubory a to wincmd a wcx_ftp. Zavřete wincmd a soustřeďte se na wcx_ftp.

Najděte v něm sekci [General] a vložte do ní UploadBlockSize=32768 musí být na samostatném řádku. Nic nemažte!

Klikněte na Soubor – Uložit.

Pak stačí už jen Total Commander zavřít a znovu spustit.

Jak je vidět rychlost už nelimituje Total Commander ale momentálně moje Wi-Fi 🙂 1.526 kBps je rozhodně někde jinde než 193 kBps.

Závěr

Netřeba dávat všechnu vinu hostingu. Většinou vám na podpoře řeknou, že u nich je vše v pořádku a zřejmě máte pomalé připojení. Ve skutečnosti za tím ale může být konfigurace vašeho programu na nahrávání dat přes FTP.

Napiš komentář